Fotografia produktowa czy wizualizacja 3D: Co jest lepsze do prezentacji produktów?

Designerska wanna marki Omnires w kolorze tarrakoty  i małymi stolikami kawowymi wokół niej

Omnires - ceramika Ovo

Na dobry początek stwierdzimy pewną oczywistość - ostatnie lata jedynie przyspieszyły i ułatwiły proces sprzedaży w internecie, powodując znaczący wzrost konkurencji na rynku e-commerce. Sklepy internetowe prześcigają się w pozyskiwaniu klienta, a ich nieodłącznym, magicznym asem w rękawie jest wizualność. Zarówno samego produktu, jak i jego prezentacji. A tu warto sobie przypomnieć, że ludzie są wzrokowcami i to właśnie wizualność wywołuje w nich emocje, które są jednym z pierwotnych motywatorów do działania (czyli między innymi też do kupowania). Posiadając tą wiedzę, połowę sukcesu masz już za sobą. Więc co zrobić, aby wyróżnić się na tle konkurencji? Jak zaprezentować produkt w internecie? Opcji jest kilka, a o dwóch z nich przeczytasz poniżej.

Czym jest fotografia produktowa?
Co to jest CGI?

Jeśli zapytamy Twojego klienta co wpływa na jego decyzję podczas zakupów w internecie, spodziewamy się, że jedną z pierwszych odpowiedzi będzie ZDJĘCIE! Najlepiej takie, które niezwykle dokładnie uwidacznia produkt, jego strukturę, materiał oraz jakość. Dodatkowym atutem będzie zaprezentowanie go również w zaaranżowanej przestrzeni, aby klient mógł wyobrazić sobie swój przyszły nabytek podczas rzeczywistego użytkowania. 

Taki efekt daje nam między innymi fotografia produktowa. Jest to gałąź fotografii zajmująca się przedstawianiem produktów przeznaczonych do sprzedaży. Głównym celem fotografii produktowej jest pokazanie rzeczy w jak najlepszym świetle, atrakcyjnym dla kupującego, dalej zachowując naturalne walory produktu. Fotografię produktową możemy podzielić na dwa rodzaje technik:

Packshot produktowy słuchawek iPods

Packshot to zdjęcia produktu rzetelnie oddające jego wygląd, dokumentujące jego cechy. Z reguły jest on umieszczony na środku jednolitego tła, bez żadnych rozpraszaczy. Taki materiał wykorzystasz zarówno w sklepie internetowym jak i na portalach aukcyjnych, ponieważ skupia pełną uwagę klienta na produkcie.

Aranżowane zdjęcie produktowe zielonego mokasyna z brzoskwiniami pod podeszwą

Aranżowane zdjęcia produktowe to zdjęcia, na których produkt jest prezentowany w skomponowanej przestrzeni. Może ona obejmować elementy tła, otoczenia, a także inne produkty, które pomagają pokazać produkt w jego naturalnym kontekście lub w sposób, który podkreśla jego zalety.

Aby przygotować się do sesji produktowej zapamiętaj, że jest to cały proces składający się z niezwykle istotnych czynników:

  1. Przygotowanie produktu - upewnij się, że jest on czysty i schludny

  2. Zbudowania odpowiedniego tła - packshot z założenia sugeruje nam neutralne, jednolite tło, a przy fotografiach aranżowanych konieczne jest, aby cała aranżacja eksponowała produkt

  3. Ustawienia oświetlenia - ustawienie odpowiedniego oświetlenia pomoże wyeksponować walory Twojego produktu i przedstawić go dosłownie w jak najlepszym świetle

  4. Ustawienia aparatu - ostrość, ISO, czułość, przysłony to Twoi najlepsi przyjaciele

  5. Robienie zdjęć - uchwyć jak najlepszy kąt i perspektywę, na tym będzie bazować Twój efekt finalny

  6. Postprodukcja - tu zaczynasz działać w programach typu Photoshop, aby dopracować jakość zdjęcia do perfekcji

Innym sposobem na pokazanie produktu jest Computer Generated Imagery. CGI jest to technologia tworzenia realistycznych obrazów przy pomocy komputera, która zagościła na dobre w realiach przedstawiania produktu czy usługi. Do ich stworzenia potrzebne są zaledwie szkice lub projekty, ewentualnie zdjęcia, które nie muszą być profesjonalnie przygotowane. Jej zastosowanie widoczne jest już praktycznie wszędzie - zaczynając od rozrywki (gry, filmy), przez projektowanie (wizualizacje architektoniczne), kończąc na reklamie i fotografii wirtualnej (która zaciekle konkuruje z fotografią produktową). Przy obecnej technologii i profesjonalnym wykonaniu, klient docelowy nie jest w stanie rozróżnić zdjęcia od wizualizacji.

Proces produkcji wirtualnej składa się z kilku etapów:  

  1. Odwzorowanie produktu czyli tworzenie trójwymiarowych modeli obiektów lub całych środowisk za pomocą specjalistycznych programów. Ten etap możemy podzielić na:

  2. Oświetlenie nadaje modelowi 3D fotorealistycznego efektu.

  3. Renderowanie czyli generowanie obrazu lub filmu z modelu

  4. Postprodukcja pozwala na dalsze prace nad modelem po renderowaniu. Podobnie jak w wypadku fotografii produktowej, ma na celu dopracowanie efektu jakościowego i wizualnego obrazu.

Graficy 3D przy pracy


Opisywana produkcja wirtualna to metoda prezentowania, która pozwoli Ci ukazać najdrobniejsze szczegóły produktu. To takie robienie zdjęć bez użycia aparatu ze znacznie większą dozą możliwości ich edycji. Paroma kliknięciami jesteś w stanie zmienić kolor, fakturę rozmiar - magia! Ponadto posiadając już gotowy model 3D, otwiera się przed Tobą morze możliwości jego wykorzystania np. w prezentacji Twojego produktu (wizualizacja 360°, konfiguratory) czy animacji (filmy promocyjne, video na social media)!  Jest to szczególnie przydatne przy projektowaniu produktów i ich sprzedaży, przemyśle, architekturze oraz w wielu innych dziedzinach.


Grafika 3D to obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów projektowania, a to co pamiętamy z pierwszej części the Sims to definitywnie odległa przeszłość. Z obecną technologią efekt finalny klasycznej fotografii i wizualizacji 3D jest jakościowo nie do rozróżnienia dzięki fotorealistycznym odwzorowaniu.


Porównanie fotografii i wizualizacji 3D


Od lat fotografujesz swoje produkty i zastanawiasz się jakie korzyści przyniesie Ci skorzystanie z alternatywnych rozwiązań? Musisz mieć na uwadze, że fotografia jest procesem tworzenia zdjęć za pomocą aparatu fotograficznego. Produkcja wirtualna jest procesem tworzenia trójwymiarowych modeli w wirtualnej rzeczywistości. Innymi słowy, fotografia polega na rejestrowaniu rzeczywistości, podczas gdy produkcja wirtualna polega na tworzeniu rzeczywistości wirtualnej. Wiąże się to z wieloma różnicami pomiędzy fotografią, a modelowaniem. Oczywiście, fotografia produktowa jest bardziej tradycyjna i powszechnie stosowana, jednak rendery oferują szereg korzyści, zwłaszcza przy dużym wolumenie produktów.

Jeśli chodzi o aspekty finansowe, projektowanie 3D może być bardziej kosztowne dla Twojej firmy na początku. Specjalistyczny sprzęt, oprogramowanie i szereg umiejętności grafika 3D to must have. Jednak w dłuższej perspektywie, komputerowe wizualizacje trójwymiarowe pozwalają na znaczne oszczędności, ponieważ nie wymagają robienia zdjęć każdego produktu oddzielnie, ani kupowania specjalnie przygotowanych scen do fotografowania. 


Jeśli chodzi o aspekty czasowe, modelowanie 3D jest znacznie szybsze niż fotografowanie produktów. Po pierwsze, omijasz cały proces logistyczny związany z produktem, czyli nie masz potrzeby go produkować (dostarczasz tylko określone dane techniczne), nie dbasz o jego transport do studia fotograficznego, nie musisz go montować czy skręcać, a ponadto nie budujesz całej aranżacji za każdym razem, nie czekasz na odpowiednie warunki pogodowe, nie rozstawiasz sprzętu, nie myślisz nad zmianą perspektywy. Nad wizualizacją 3D można pracować w dowolnym czasie i miejscu. Ponadto rendery gwarantują powtarzalność. Robiąc 100,1000, a nawet i 10 000 obrazów będziesz pewny, że kompozycja, perspektywa, kolorystyka, światło, wszystko jest spójne dzięki dopasowaniu tych samych ustawień. Przy fotografii produktowej jest to ekstremalnie trudne do osiągnięcia, a z pewnością będzie wymagało od Ciebie ogromu czasu, by skupić się na detalach związanych z ustawieniem światła, dopasowaniem tła, zaaranżowaniem produktu. I tu warto sobie zakodować - dzięki spójności komunikacyjnej łatwiej rozpoznawać Twoją markę. Szalę na korzyść modelowania przeważa również możliwość powrotu do edycji swoich projektów nawet po latach, gdzie przy klasycznej fotografii jest to niemożliwe.


Fotorealistyczna wizualizacja 3D krzesła z ciemnoniebieskim obiciem i drewnianym wykończeniem

Marcus design - packshoty produktowe

Co jest lepsze do prezentacji produktów?

Trudno jest nam jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Obie metody mają swoje zalety i wady. Fotografia produktowa pozwoli Ci na uzyskanie realistycznych obrazów, które idealnie oddają wygląd produktu. Jest to szczególnie ważne dla rzeczy, które mają być sprzedawane na żywo, przykładem może być tu odzież. Wizualizacja 3D jest natomiast bardziej elastyczna i daje dużo więcej możliwości edycji, co jest idealne do prezentacji mebli i dodatków, które z założenia występują w wielu konfiguracjach. Ostatecznie, wybór między fotografią produktową a wizualizacją 3D zależy od wielu czynników, takich jak finanse, czas, wolumen produktów, oraz możliwości edycji. 



Wyobraź sobie sytuację, że Twój sklep internetowy ma dosłownie kilka pozycji limitowanych produktów, które nie mają możliwości zmian koloru - w tym wypadku oczywiste będzie, że zwykłe zdjęcia będą tu znacznie szybciej i taniej zrealizowane. Ale w wypadku w którym produkujesz sofy, które mają 150 różnych możliwości tapicerek i 25 rodzajów nóżek do wyboru, organizacja sesji zdjęciowej może brzmieć jak wyzwanie. Wniosek z tego taki, że jeśli potrzebujesz szybkiej, doraźnej prezentacji produktów to lepszym rozwiązaniem będzie fotografia produktowa. Jeśli jednak masz duży wolumen produktów, a przy tym mają one różne opcje takie jak kolor lub rozmiar to wizualizacja 3D jest lepsza gdyż gwarantuje:

  • Oszczędność czasu: tworzenie trójwymiarowych modeli produktów jest znacznie szybsze niż wyprodukowanie i sfotografowanie każdego produktu indywidualnie.

  • Oszczędność kosztów: tworzenie modeli 3D jest znacznie tańsze niż fotografowanie każdego produktu z osobna, zwłaszcza jeśli produkty są ruchome lub składają się z wielu części.

  • Elastyczność: zmiana koloru, kształtu, rozmiaru produktów jest łatwa do wykonania w produkcji wirtualnej, natomiast w fotografii, zmiana tych elementów wymaga ponownego fotografowania produktu.

  • Interaktywność: modele 3D mogą być wykorzystane nie tylko do realizacji klasycznych zdjęć, ale również w animacjach, filmach promocyjnych, prezentacjach AR, interaktywnych aplikacjach takich jak konfiguratory produktów czy wirtualne wystawy

  • Wirtualne testowanie: produkcja wirtualna pozwala na testowanie produktów w różnych warunkach, bez konieczności fizycznego ich przenoszenia.

  • Tworzenie rzeczy nieistniejących: doświadczony zespół 3D pozwoli Ci zwizualizować nieistniejący produkt i wprowadzić ewentualne zmiany jeszcze przed powstaniem prototypu danej rzeczy.


Jednocześnie musisz pamiętać, że produkcja wirtualna nie jest w stanie zastąpić wszystkich zastosowań fotografii, na przykład fotografii artystycznej czy dokumentacyjnej, które polegają na rejestrowaniu rzeczywistości. Idealnym przykładem  będzie tu realizacja materiału z żywymi modelami - da się je zrealizować wirtualnie, aczkolwiek mocno zwiększa to koszt i złożoność projektu.

Podsumowanie - fotografia produktowa vs. fotografia wirtualna.

Czarny kran marki Omnires

Omnires - baterie Contour

W dzisiejszych czasach obrazy są najsilniejszym sposobem przekazu - mówią więcej niż tysiąc słów. Aby skutecznie zaistnieć pośród konkurencji w dobie mediów społecznościowych, ważne jest, aby zadbać o estetyczny i spójny wygląd Twojej marki. Doskonałej jakości zdjęcia mogą zachęcić potencjalnych klientów do zakupu produktu lub usługi, jednak same piękne zdjęcia mogą im nie wystarczyć. Aby skutecznie przyciągnąć uwagę odbiorców, ważne jest, aby prezentować oryginalność i innowacyjność. I tu z pomocą przychodzi grafika 3D, która daje olbrzymie możliwości. Rozważasz wprowadzenie wyższego levelu prezentowania swoich produktów? Śmiało skontaktuj się z nami. Wspólnie nadamy im magii.





Previous
Previous

Komunikacja wizualna: dlaczego warto postawić na obrazy i wideo?